Zub za zubem

Na základě současných znalostí z různých odvětví, byl Manfred Dilling schopen navrhnout různé varianty dopravy PET lahví. Firma byla v Německu založena v roce 2000 a nyní zaměstnává 20 lidí. V roce 2002 byl založen druhý závod na Slovensku. Dříve než si Manfred Dilling založil vlastní firmu, pracoval jako mechanik pro velkou firmu na balící stroje a zde také získal vynikající znalosti v konstrukci, montáži a servisu balících strojů. Manfred Dilling Metallbearbeitung & Maschinenbau se specializuje na výrobu strojů, opravu starých strojů, jakož i na konstrukci formátových dílů pro balící stroje a speciální stroje dle přání zákazníků.  Kromě toho firma z Baden-Württembergu spolupracuje jako subdodavatel pro firmy v balícím, automobilovém i leteckém průmyslu a konstrukci zařízení obchodů.

Na základě odborných znalostí je Dilling schopen vyvinout řešení s instalací šneků na obou stranách systému, jak vstupní šneky před první uzavírací hvězdou, tak i výstupní šneky, které se starají o hladkou přepravu lahví ze stroje. Hlavní výhodou řešení je, že motor je nutný jen na jedné straně vstupu, tzn, že je hnaný pouze jeden šnek. Důmyslné řešení: Oba šneky jsou opatřeny vnějším ozubením, takže první šnek může druhý pohánět.

Firmu Manfred Dilling Metallbearbeitung & Maschinenbau z Schrozbergu v Badensku-Württembergsku v létě 2010 oslovil zákazník a požadoval řešení pro plnění lahví s nižší spotřebou materiálu a tím snížení nákladů u nového výrobku – čističky lahví. Současně musí být zajištěn bezporuchový průběh dávkování a láhve čističe by se měly dopravit na následující hvězdu bez nahromadění.

U zařízení, které zákazník potřeboval, se jednalo o dopravu PET lahví s obráceným dnem. Lahve byly separovány použitím plastového šneku.

Šumivá vína skvěle chutnají! Zdá se, že tento názor zastává většina německé populace, která od roku 2007 zkonzumovala okolo 450 miliónu lahví z celkových 2 biliónů lahví šumivého vína vyrobeného na celém světě. Nejvíce poptávky po šumivých vínech v Německu je pokryto německými výrobci – čtyři nebo pět lahví vypitých němci je vyrobeno v Německu. Výrobce šumivých vín Schloss Wachenheim je jedním z největších dodavatelů na trhu. Tento Německý výrobce, založený v roce 1888, patří mezi největší mezinárodní výrobce značek vín jako je Faber, Feist, Schloss Wachenheim a mnoha dalších.

Celosvětově zaměstnává kolem 1,200 zaměstnanců. Pro tohoto výrobce vína, je mimo výjimečných bobulí a testovací ochutnávce zaměstnanců, důležité technické zařízení pro výrobu vína. Proto pravidelně investuje do výrobních prostředků. To zahrnuje investice do sterilizační linky, protože hygiena je jedním z nejdůležitějších požadavků výrobce Wachenheim.

Výsledek? Šneky běží od října 2010 v třísměnném provozu bez poruchy a k veliké spokojenosti zákazníka. Jemnými nastaveními lze dosáhnout zvýšení minutového výkonu stroje až o 15%.

Zákazník oceňuje, že je zapotřebí pouze jeden pohon šneků a také úsporu materiálu, protože již nejsou nutné kartony nebo basy pro dopravu PET lahví. Překvapen byl rovněž čistou přepravou bez dalšího nakupení lahví před uzavírací hvězdou. "Díky tomu, že je systém téměř bezúdržbový je možné využít méně pracovní síly a tu využít na jiném místě" poukazuje Manfred Dilling na další výhodu. V každém případě platí: "Díky dobrým zkušenostem na tomto projektu se v budoucnu rádi obrátíme na firmu Murtfeldt."

Firma Murtfeldt Kunststoffe obdržela konstrukční data pro šneky zahrnující průměr, celkovou délku, dávkovací odstup a konečné zpracování a použila je na výpočet chybějících parametrů jako velikost modulu ozubení, stoupání dávkovacího odstupu a vybrání. Navíc musí firma Murtfeldt zaručit rychlou výměnu šneku pomocí rychlého výměnného systému.

Šneky s vnějším ozubením jsou vyráběny ve čtyřech krocích. V prvním kroku se soustruží vnější a vnitřní obrysy. V druhém kroku je vyroben speciální nástroj na zuby, s nímž se pak ve třetím kroku obrobí zuby. Posledním krokem se odpíchnou čelní strany na správnou délku šneku.

Pro oba vstupní šneky použila firma Murtfeldt materiál Murytal C černý. První pohonný šnek má průměr 160 mm a délku 1000 mm. Druhý šnek, který je poháněn prvním šnekem pomocí zubů, má stejný průměr, ale jeho délka je 750 mm.

Pro konečnou konstrukci a realizaci šneků přizval Manfred Dilling dortmundského výrobce a zpracovatele plastů Murtfeldt Kunststoffe. Firma Murtfeldt Kunststoffe zásobuje plasty firmu Dilling Metallbearbeitung & Maschinenbau již mnoho let a to vždy v termínu a ke vzájemné spokojenosti. "Navíc se při mém telefonickém dotazu ukázalo, že firma Murtfeldt právě instalovala nový stroj pro výrobu šneků a už s ním dosáhla velmi dobrých výsledků," vysvětluje Manfred Dilling další důvody pro následující spolupráci. Ačkoli jeho firma poptala další výrobce šneků, žádný z výrobců nebyl schopen zajistit uspokojivou realizaci tohoto úkolu.


Stažení článku

Zde si můžete stáhnout článek v PDF formátu.

Stažení souboru

INFORMACE KE STAŽENÍ SOUBORŮ

Všechny informační soubory jsou ke stažení ve formátu pdf. K zobrazení tohoto formátu potřebujete program Adobe Reader. Pokud nemáte tento program nainstalován, můžete si hozde zdarma stáhnout.