Otázka dobré chuti

Plastové úchyty zlepšují hygienu v mycích linkách

Šumivá vína skvěle chutnají! Zdá se, že tento názor zastává většina německé populace, která od roku 2007 zkonzumovala okolo 450 miliónu lahví z celkových 2 biliónů lahví šumivého vína vyrobeného na celém světě. Nejvíce poptávky po šumivých vínech v Německu je pokryto německými výrobci – čtyři nebo pět lahví vypitých němci je vyrobeno v Německu. Výrobce šumivých vín Schloss Wachenheim je jedním z největších dodavatelů na trhu. Tento Německý výrobce, založený v roce 1888, patří mezi největší mezinárodní výrobce značek vín jako je Faber, Feist, Schloss Wachenheim a mnoha dalších.

Celosvětově zaměstnává kolem 1,200 zaměstnanců. Pro tohoto výrobce vína, je mimo výjimečných bobulí a testovací ochutnávce zaměstnanců, důležité technické zařízení pro výrobu vína. Proto pravidelně investuje do výrobních prostředků. To zahrnuje investice do sterilizační linky, protože hygiena je jedním z nejdůležitějších požadavků výrobce Wachenheim.

Sterilizační část továrny používá vyplachovačky  na vypláchnutí lahví k odstranění nečistot a následně lahve sterilizuje. Čelisťový úchyt lahví ve vyplachovačce uchopí láhev, která má být vyčištěna a dopraví ji skrz vyplachovačku. Do roku 2006 byly úchyty vyrobeny z gumy. "Během rutinní výměny gumových úchytů jsme přemýšleli o vyzkoušení plastových úchytů, doufaje v zlepšení hygieny" vysvětluje Dietmar Molitor, technický ředitel firmy Schloss Wachenheim, podtrhující neustálé hledání technických zlepšení.

Inženýři údržby kontaktovali zástupce firmy Murtfeldt a obě skupiny odborníků pracovali na společném řešení. Rozhodnutí využít služeb firmy z Dortmundu stálo na následujícím: obě firmy již v minulosti úspěšně spolupracovali na rozměrech formátových dílů a jejich následné výrobě. Murtfeldt Kunststoffe GmbH & Co. KG je jedním ze světových výrobců kluzných profilů, napínáků řetězů a řemenů a zakázkově obráběných plastových dílů. 

Oddělení aplikační technologie testovalo různé materiály v extrémních podmínkách s cílem zvýšení hygieny strojů. Nakonec byl doporučen Originální Materiál "S"®plus+ AB. Důvody k tomuto rozhodnutí byly následující: Mikroorganismy jako jsou bakterie a houby mohou nakazit lidské tělo. Jsou proto při výrobě potravinářského zboží nežádoucí. Originální Materiál "S"®plus+ AB obsahuje speciální látky, které předchází vzniku mikrobů zároveň s ochranou lidí a prostředí. Zabrání nepříjemným zápachům a vzniku biofilmů. Mimo jiné má Originální Materiál "S"®plus+ AB vysokou odolnost abrazi v mnoha aplikacích, odolnost proti chemikáliím a je nenasákavý. Všechny tyto vlastnosti hrály důležitou roli při výběru vhodného materiálu pro závod Schloss Wachenheim.

Návrh firmy Murtfeldt bojoval s konkurenční nabídkou od italského výrobce zařízení. Nakonec rozhodla cena, která byla též důležitá pro posouzení nabídky vzhledem k předchozímu řešení. Úchyty lahví byly následně vyrobeny podle výkresové dokumentace od zákazníka z Originálního Materiálu "S"®plus+ AB. Plastové úchyty byly nasazeny stejným způsobem jako předchozí originální gumové úchyty – jedině materiál byl jiný. Bezpochyby hladká spolupráce mezi firmami rozhodla o podepsání kontraktu: "Jsme spokojení se vzájemnou spoluprací" říká Dietmar Molitor, technický ředitel firmy Schloss Wachenheim. "Murtfeldt rychle realizoval všechny změny a vylepšení."  

Originální Materiál "S"®plus+ AB firmy Murtfeldt se využívá pro úchyty od září roku 2007. Výměna rychle ukázala své výhody: Snížení náročnosti na čištění, zlepšené centrování umožnilo použít užší tolerance pro lepší chování čelistí a celkové chování stroje je bez problémů. "Plastové úchyty vedly ke zlepšení hygienických podmínek" konstatuje Dietmar Molitor. "Mimo to, díky novým dílům je výroba více přesná."

Nyní není jisté, zda dlouhodobá produktivita bude zvýšena, protože nové úchyty jsou zatím použity krátce. Výrobní rychlost nemůže být zvýšena, dokud aplikace nedovolí změnu. Nicméně zvýšení produktivity může být dosaženo skrz delší životnost materiálu.

Schloss Wachenheim a Murtfeldt budou i v budoucnu pokračovat ve spolupráci. Vede se neustálý dialog nad různými aplikacemi. Například, kdykoli firma Schloss Wachenheim narazí na konkrétní materiálový projekt, bude kontaktovat externího zástupce firmy Murtfeldt na posouzení vhodnosti použití. "Pokud budeme v budoucnu potřebovat více formátových dílů, Murtfeldt bude první, kam zavoláme" říká Dietmar Molitor, ukazující spokojenost spolupráce s firmou Murtfeldt.


Stažení článku

Zde si můžete stáhnout článek v PDF formátu.

Stažení souboru

INFORMACE KE STAŽENÍ SOUBORŮ

Všechny informační soubory jsou ke stažení ve formátu pdf. K zobrazení tohoto formátu potřebujete program Adobe Reader. Pokud nemáte tento program nainstalován, můžete si hozde zdarma stáhnout.